poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Strona MATMAKORKI.PL otwarta!

Drodzy Czytelnicy!

Pragnę poinformować Was, że utworzyłem nową, amatorską stronę internetową - matmakorki.pl. Uzyskała ona wiele dodatkowych funkcji, których ten blog uzyskać nie mógł. Od sierpnia 2015 r. prowadziłem dla uczniów prostego bloga, w którym motywowałem do nauki, wspierałem młodszych i starszych w przygotowaniach do sprawdzianów i egzaminów. Ze względu na chęć osobistego rozwoju, otwarcie nowego projektu zmuszony jestem zawiesić działanie matmakorki.blogspot.com.


Wcale nie jest łatwo przestawić się na nowości, zwłaszcza, jeśli pewne schematy wypracowywało się przez lata. Nowa strona internetowa skrywa dla Was wiele niespodzianek, o których... sam nie wiem 😆. Oczywiście mówię to dlatego, ponieważ cały czas pracuję nad jej ostatecznym wyglądem i koncepcją. Na dzień 16 sierpień 2021 r. uważam, że jest gotowa w 85 %. Pozostają poprawki kosmetyczne, jakieś dopiski i sprawdzenie jej działania. 
Co znajdziesz nowego?
  1. Odświeżony wygląd - strona główna składa się z paska nawigacyjnego, który zawiera również podstrony. Aktualności to już tylko 3 wpisy na stronie głównej (na starym blogu było ich 5), lecz dużo szybciej wyświetlają się starsze posty dzięki opcji "Więcej aktualności". Na stronie głównej nie ma już tylko samych wpisów - znajdziesz również pod aktualnościami moją krótką wizytówkę.
  2. Zakładka "O mnie" - zawiera dwie podstrony, gdzie możesz poznać mnie od strony matematycznej jak i prywatnej.
  3. Brak zakładki "Cytaty i ciekawostki" - tego typu elementy będą pojawiać w formie nowych postów w aktualnościach. Zastąpiła ją zakładka "Jak dojechać".
  4. Logowanie uczniów - od dzisiaj zakładka "Zadania domowe" przechodzi do historii. W nowej stronie zastępuje ją panel logowania, gdzie uczniowie będą mogli ze sobą wymieniać się wiadomościami (CZAT), w takiej formie będziecie otrzymywać ode mnie wskazówki dotyczące zadań. Logować się będą mogły tylko te osoby, które są ze mną od dawna lub chcą zostać na dłużej.
  5. Ukrycie zakładki "Pliki" - od dzisiaj materiały stworzone przeze mnie będą widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników, chyba, że będą dodane w aktualnościach.
  6. Przeniesienie opinii z portalu "Facebook" do zakładki "Opinie".
  7. Nowe animacje, odnośniki i wieeele innych...
Zapraszam Czytelników do odwiedzenia mojej strony już od dzisiaj!


czwartek, 29 lipca 2021

DUŻE zmiany od przyszłego roku

 Witajcie Drodzy Czytelnicy!



Nowy rok szkolny, nowe wyzwania... Trochę zmian również.
Jak część z Was zauważyła strona ostatnio można powiedzieć, że nie funkcjonuje i to jej poświęcony jest ten post. Od września tego roku blog ten przestanie być aktualizowany. Nie oznacza to, że nie będę prowadził dla Was już bloga - otóż będzie! 
Zmieni się wszystko - adres, wygląd, funkcjonalność, mam nadzieję, że na lepsze. Link do nowej strony udostępnię na Facebooku, a także na tym blogu. 
Czekajcie na nowe wiadomości i do zobaczenia już od września!
Pozdrawiam.

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Brak aktualizacji do 25 czerwca

 Witajcie!

Strona nie będzie aktualizowana do 25 czerwca. Jeśli są pytania, proszę się ze mną kontaktować telefonicznie lub przez portale społecznościowe.

Pozdrawiam!

piątek, 11 czerwca 2021

Rozdane nagrody - wzorowa praca popłaca!

 Witajcie Drodzy Czytelnicy!

Rok szkolny już się kończy. Na dokładne podsumowanie przyjdzie jeszcze czas, ale w tym poście chciałem Was zmotywować do pracy pokazując, jak pracowały osoby, które w tym roku postanowiłem skromnie nagrodzić.

1. Najlepsze notatki.

Z matematyki notatki wzorowe robi się trudno - jest dużo obliczeń, przy których często fragmentami się mylimy, kreski ułamkowe, pierwiastki i inne symbole wymagają szczególnej uwagi, a zeszyt z języka polskiego, historii czy angielskiego zazwyczaj wygląda bardziej okazale. Chciałbym udowodnić, że nie musi być aż tak dużej różnicy i pokazać Wam, jak wyglądają notatki według subiektywnego odczucia wzorowe. Zeszyt założony przez uczennicę ma mnóstwo pięknych kolorów, zadania wyraźnie są zaznaczone, starannie notowane. Całość wygląda zjawiskowo... Zeszyt każdego z Was nie musi być idealny, ale przede wszystkim ma Wam służyć, a otwierając takie notatki zawsze chce się z nich skorzystać. 


2. Bilans plusów i minusów - w roku szkolnym osoby, które regularnie miały ze mną matematykę, podlegały "ocenie" postawy na i po spotkaniach, regularności uczęszczania, wykonywania zadań domowych zadanych przeze mnie oraz sposobu i stylu komunikacji ze mną. Wyróżniłem tutaj dwie osoby, które uzyskały w ciągu roku bilans +4 ex aequo. 

3. Polecanie znajomym, kolegom, koleżankom - każdy, kto polecił mnie innym zostawał stosownie nagradzany. Profity miały nie tylko osoby polecające, ale te, które zdecydowały się dołączyć do mojej grupy. 

Nagrodą za najlepsze notatki oraz bilans plusów plusów i minusów była lekcja gratis. Podobnie miała się sytuacja przy polecaniu znajomym - zarówno polecający jak i polecany otrzymywali godzinkę gratis. Pamiętajcie, że ciężka praca się opłaca, choć czasem na jej efekty trzeba po prostu cierpliwie poczekać. Jak napisał kiedyś Charles Caleb Colton:

"Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną mocnych"

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam! 😊

piątek, 28 maja 2021

Gra matematyczna dla każdego? To możliwe!

 Witajcie Drodzy Czytelnicy!

Chciałem podzielić się z Wami nowym doświadczeniem. Pewnego wieczoru postanowiłem poszukać sposobu na łatwiejsze przyswojenie wiedzy matematycznej. Długo myślałem i wpadłem na mało oryginalny, ale jednak na dobry pomysł - gra.

Zacząłem przeszukiwać Internet - najpierw planszówki, później gry komputerowe. Problem, który pojawiał się niemal od razu było to, że każda z propozycji nie nadawała się dla szerokiego grona odbiorców. Większość gier zarówno komputerowych jak i planszowych robionych jest pod uczniów młodszych, nie uwzględniając potrzeb starszych. Czy udało mi się znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu? Wydaje mi się, że tak.

Od razu rozczaruję wszystkich fanów planszówek - nie chodzi o nie. Jest to gra komputerowa, którą zakupiłem w sklepie Steam. Kosztowała niecałe 4 zł, a za taką cenę mamy ogrom możliwości, aby nie tylko trenować podstawowe obliczenia (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie), ale i bardziej skomplikowane formuły (wzory skróconego mnożenia, wzory redukcyjne, prawa działań na potęgach i inne. To 3D Math - Ultra, propozycja urozmaicenia matematyki dla opornych oraz tych, którzy kochają ten przedmiot. 





Gra z pewnością nie jest idealna - ma kilka mankamentów, ale do idealnej dla szerokiej grupy odbiorców niewiele jej brakuje. Jedno jest pewne, jest warta swojej ceny, a każdemu, kto ma konto na platformie Steam polecam zainstalować ją i spróbować przynajmniej. 

O grze więcej mówię TUTAJ - zobacz, może Ci się spodoba 😉.

Dobrego tygodnia!






środa, 12 maja 2021

Wolne terminy przed egzaminem ósmoklasisty

 Witajcie Czytelnicy!

W związku z Waszym zainteresowaniem wolnymi terminami na ostatni tydzień przed egzaminem ósmoklasisty informuję, kiedy mam wolne godziny. Do tego egzaminu zostało niecałe dwa tygodnie, zatem czasu niewiele - można powiedzieć, że to ostatni dzwonek na poprawę swoich umiejętności oraz przypomnienie niektórych informacji. 


Wolne terminy w przyszłym tygodniu (17.05. - 23.05.2021):
  • poniedziałek - do godziny 14:30 oraz o 20:15,
  • środa - do godziny 14:30, 16:00 - 17:00 oraz po godzinie 18:40,
  • czwartek - do godziny 14:30 oraz o 19:45,
  • piątek - po godzinie 16:00.
Chętni z innych klas również mogą zarezerwować sobie jakąś godzinę, jednak w pierwszej kolejności będą uwzględniane rezerwacje przez ósmoklasistów. Kto pierwszy, ten lepszy.
WAŻNE - w sobotę (22.05) o godzinie 16:50 organizuję ostatnie spotkanie przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Potrwa ono około trzech godzin, gdzie będziecie mogli zadać mi pytania nurtujące Was oraz poprosić o analizę jakiegoś zadania. Odbędzie się ono bez znaczenia, czy osób będzie siedem, pięć, jedna czy wcale - ja będę na Was czekał w tym czasie. Chętni powinni się zgłosić do niedzieli (16.05), ponieważ wcześniej muszę wybrać platformę, na której spotkanie się odbędzie. Wejściówka będzie kosztować tyle co jedna godzina, więc na prawdę warto. Mogą wziąć udział też siódmoklasiści!!!
Pozdrawiam! 😊

poniedziałek, 10 maja 2021

Tymczasowy brak aktualizacji!!!

 UWAGA - przez najbliższe dni do 11.05 może nie być aktualizacji na blogu dotyczących godzin spotkań np. czy zadania. Wszystko jednak zainteresowanym podyktowano, gdyby ktoś chciał uzyskać jakieś informacje - zapraszam na Signal do kontaktu.

Dziękuję!

środa, 5 maja 2021

Matura maj 2021 CKE - komentarz

 Witajcie Drodzy Czytelnicy!

Bezpośrednio po opublikowaniu arkusza z matematyki postanowiłem go dla Was skomentować, zaprezentować sugerowane odpowiedzi. Wszystkich zadań tutaj nie ma, ponieważ nie wystarczyło mi czasu na przerobienie pozostałych zadań. Te, które nie omówiłem, postaram się skomentować niebawem.

Zapraszam do obejrzenia: OGLĄDAJ



piątek, 23 kwietnia 2021

Wolne terminy na tydzień przed maturą

 Witajcie Czytelnicy!

W związku z Waszym zainteresowaniem wolnymi terminami na ostatni tydzień przed maturą informuję, kiedy mam wolne godziny. Do matury pozostało nieco ponad 10 dni, zatem czasu niewiele - można powiedzieć, że to ostatni dzwonek na poprawę swoich umiejętności oraz przypomnienie niektórych informacji. 


Wolne terminy w przyszłym tygodniu (26.04.2021):
  • poniedziałek, 20:15 - 21:15
  • wtorek, 17:10 - 18:20
  • środa, 13:15 - 14:15
  • piątek, 13:10 - 14:10 oraz 17:50 - 21:15
  • sobota, 12:15 do wieczora.
Chętni ósmoklasiści oraz uczniowie innych klas również mogą zarezerwować jakąś godzinę, ale w tym tygodniu pierwszeństwo przypada maturzystom.
Pozdrawiam! 😊


wtorek, 20 kwietnia 2021

Tablice matematyczne 2023 - do pobrania

Witajcie!

Informacja dla pierwszej i drugiej klasy liceum/technikum (po ósmej klasie). Powstały nowe tablice matematyczne opublikowane przez CKE, które będą obowiązywać na Waszej maturze. Jest więcej stron, inny rozkład teorii i wzorów, więc Waszym zadaniem jest:

  • wydrukować te tablice dwustronnie wraz ze stroną tytułową i ostatnią stroną,
  • pierwsza strona dla oszczędności tuszu kolorowego może być biało-czarna,
  • należy je spiąć i dać im jakąś okładkę.



Te tablice będą Wam służyć aż do matury, a na niej będziecie z nich korzystać. OBOWIĄZKOWO każdy ma mieć je przygotowane na naszych spotkaniach. Link do pobrania: POBIERZ

Dobrego tygodnia! 😊


piątek, 2 kwietnia 2021

Tablet graficzny w gotowości! (+ życzenia świąteczne)

 Drodzy Czytelnicy!

Niesamowicie się cieszę, że mogę się pochwalić nowym sprzętem, który tak bardzo chciałem mieć - chodzi oczywiście o tablet graficzny. Postawiłem w tym przypadku na jakość - tego typu sprzęt można kupić już za kilkaset złotych, jednak nie ma on takich funkcji jak ten, który posiadam. Przede wszystkim ekran - w formie monitora, na którym bezpośrednio można robić notatki pomaga niebywale, lecz stanowi wielkie wyzwanie - w tym momencie mam dwa monitory oraz ekran tabletu, co powoduje masę kombinacji i momentami można się w tym wszystkim pogubić. Do wszystkiego jednak idzie się przyzwyczaić, ale fakt, czeka mnie jeszcze sporo pracy. 😊


Dla zainteresowanych - to Huion Kamvas PRO 13. Widać go w centralnej części powyższego zdjęcia. Po prawej stronie widać pena, czyli długopis, który steruje tabletem. Stoi on w takim "pączku", który nie jest bez znaczenia, bo w jego wnętrzu jest zestaw 12 piórek zapasowych - te zużywają się po jakimś czasie, lecz sam nie wiem kiedy, ponieważ to mój pierwszy tablet. Konfigurowanie go wraz z rozpakowaniem zeszło mi kilka godzin, lecz warto było - przynajmniej takie opinie usłyszałem od Was. Będzie on służył nie tylko mi, ale i Wam, dzięki niemu nasza nauka będzie znacznie sprawniejsza. 

Biorąc pod uwagę bieżący czas chciałbym Wam Drodzy Czytelnicy z okazji Świąt Wielkanocnych życzyć spędzenia samych wspaniałych chwil z rodziną i bliskimi osobami, w zdrowiu i radości! 🐤🐤🐤🌿

Pozdrawiam!

piątek, 19 marca 2021

Informacja - spotkania stacjonarne

Drodzy Czytelnicy!

Informuję, że wszystkie spotkania stacjonarne (wyjazdowe oraz u mnie) zostają odwołane aż do 6 kwietnia! Nie wdając się w zbędne szczegóły spowodowane jest to moimi problemami zdrowotnymi i moich domowników oraz innymi wydarzeniami, które mają miejsce u mnie. Z góry wszystkich przepraszam, ale niestety nie jestem w stanie przeskoczyć pewnych barier. 



Jednocześnie pragnę dodać, że spotkania w formie online odbywać się będą do tego czasu normalnie i taką formę do tego czasu każdemu z Was będę proponować. Wiem, że wielu z Was preferuje zajęcia stacjonarnie i uwierzcie, że ja także, jednak trzeba te niecałe trzy tygodnie przecierpieć. Konsultacje online - działają normalnie.

Każdego gorąco proszę o to, aby najpóźniej pół godziny przed spotkaniem online wysłać zagadnienia, które mamy wspólnie przerobić. Oczywiście, dysponuję wielką ilością materiałów, jednak czasem chcąc zrobić konkretne zadania nie mam wszystkiego. 

Pozdrawiam Was i życzę zdrowia!

środa, 10 marca 2021

Zmiana godzin w przyszłym tygodniu (dla niektórych osób)!

 Witajcie Drodzy Czytelnicy!

Przyszły tydzień przyniesie trochę zmian w moim kalendarzu, mianowicie nie będę dostępny dla Was w poniedziałek (15.03), a także w sobotę po godzinie 17:30. W tych porach nie odbędą się również konsultacje ze mną. Spójrzcie więc, czy dzień lub godzina naszego spotkania nie został zmieniony!




Dziękuję wszystkim również za obecność na spotkaniach sobotnich (6 marzec)! W kameralnym, kilkuosobowym gronie omawialiśmy sobie:
  • równania algebraiczne - 7/8 klasa,
  • trygonometria - liceum/maturzyści.
Cieszę się, że chcecie się uczyć i spędzać weekendowe popołudnie ze mną. Kolejne spotkania całkiem możliwe, że ze względu na zainteresowanie powtórzą się i to całkiem niebawem. Nieobecni, którzy nie mogli obejrzeć tego spotkania, zapraszam do zakładki "Pliki", gdzie w folderze Webinarium - spotkania matematyczne możecie je obejrzeć, a osoby, które na spotkaniu były - zrobić to jeszcze raz (będą tylko dostępne przez kilka tygodni). Proszę Was o nieudostępnianie tego materiału na inne strony. 
Dobrego tygodnia życzę! 😊


czwartek, 11 lutego 2021

Może jakieś memy dla poprawy humoru?

 Witajcie! 😊

Mamy dziś bardzo popularne święto w Polsce (osobiście przeze mnie bardzo lubiane) - Tłusty Czwartek. Nasze kubki smakowe będą przeszczęśliwe, brzuchy napełnione, natomiast do poprawy humoru mam dla Was kilka memów branżowych matematycznych, ale i niezwiązanych z naszą ukochaną "królową nauk". 

Allora cominciamo! (wł.: Zacznijmy więc!)

1. Zima, zima... sypie śnieg, a w roli głównej narty i wspaniały p. Makłowicz.


2. A może komuś w rozmowie o pracę jednak się to przyda....? 😳😅


3. Marketing, reklama, techniki sprzedaży - to coś, co mnie zawsze interesowało. Popatrzcie, na jaki pomysł wpadła jedna z pizzerii - wiesz jak pizza wygląda, już czujesz jej zapach, a menu przypomina dokładnie tę pizzę, którą dostaniesz! 😲


4. ...a czy Wy byliście "chętni"? 🤭😆



5. Odejmowanie pisemne nie zawsze pomoże, jeśli nie ruszymy chociaż odrobinkę głową!


6. Jeden nauczyciel może być dla nas bohaterem, a drugi... No, cóż 😏


To wszystko, co dla Was przygotowałem, życzę dobrego tygodnia! 😊
Arrivederci a presto! (wł.: Do zobaczenia wkrótce!)

poniedziałek, 8 lutego 2021

Spotkania 8/9 lutego - tylko online

 Drodzy Czytelnicy!

Dnia 8 i 9 lutego spotkania stacjonarne wyjazdowe nie będą możliwe. Problemem jest nawierzchnia na jezdniach, która przy nieustannie padającym marznącym deszczu przypomina lodowisko. Mam nawet problem z odśnieżeniem własnego podwórka, ponieważ ciężko przebić się łopatą przez utworzoną taflę. Z tego względu w tych dniach nie będę do nikogo dojeżdżać, a wszystkie spotkania odbędą się stacjonarnie u mnie lub w alternatywnej wersji online, również wszelakie konsultacje. 




Jeżeli wydaje się Wam, że na drodze nie ma śniegu i jest bezpiecznie - nic bardziej mylnego, to wręcz podpucha. Apeluję o rozsądek w najbliższych dniach i o zdjęcie nogi z gazu.
Pozdrawiam 😊